Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się badaniem tzw. układu dokrewnego. Analiza polega na szukaniu przyczyn i zaburzeń hormonalnych w organizmie człowieka (te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Narządami odpowiedzialnymi za prawidłowe wydzielanie hormonów są jajniki, trzustka oraz tarczyca. Lekarz ten zajmuje się także profilaktyką w zakresie pracy przysadki mózgowej czy nadnerczy.
Otyłość to najczęstsza przyczyna informująca nas o tym, że potrzebna jest konsultacja endokrynologa. Jest to ważny krok zwłaszcza u tych osób, które nie zmieniły w żaden sposób trybu swojego życia, a pojawiają się u nich problemy z nagłym przyrostem wagi. Podczas wizyty endokrynolog Olkusz wykona wywiad oraz zaleci odpowiednie badania laboratoryjne. Sytuacja może być jednak zupełnie odwrotna, kiedy pacjent w krótkim czasie traci masę ciała. W jednym i drugim przypadku wykonuje się takie badania jak pełna morfologia krwi, a także:
Do równie częstych powodów wizyty u endokrynologa składnia nasz przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, nagły trądzik, problemy z cerą, zaburzenia w miesiączkowaniu lub nadmierne owłosienie występujące u kobiet.
Bardzo często, zanim pacjent trafi na konsultację endokrynologiczną kierowany jest na szereg badań przez lekarza internistę. Jeżeli te nic nie wykazują, a u osoby badanej pojawią się wspomniane wcześniej dolegliwości lub inne objawy (wypadające włosy, zmiany paznokciowe, nadmierna potliwość, naprzemienne uczucie zimna i gorąca, obniżenie libido, opuchlizna ciała), to bardzo ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do endokrynologa.
Diagnostyka endokrynologiczna odbywa się bardzo prosto. Lekarz zawsze najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad. Podczas rozmowy zdobywa informacje na temat problemów, z którymi boryka się dana osoba. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są szczegóły dotyczące zdrowia. Endokrynolog nakierowany przez odpowiedzi może natomiast dopytać o pewne kwestie, które pozornie wydają się nieistotne, a mogą wskazywać na problem np. zmiany na paznokciach. Ważne jest także wskazanie, czy członkowie rodziny cierpią z powodu jakichś zaburzeń hormonalnych. Wiele dolegliwości zdrowotnych, którymi zajmuje się endokrynolog jest bowiem dziedziczonych przez kolejne pokolenia.
Następnie najczęściej lekarz endokrynolog Olkusz zapisuje odpowiednie badania, które wykonuje się testami z krwi. W niektórych przypadkach potrzebna jest diagnostyka obrazowa np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy USG.
Leczenie, które będzie wprowadzone na kolejnych etapach, zależy przede wszystkim od wyników badań i diagnozy. Bardzo często zdarza się w przypadku chorób tarczycy już sama suplementacja odpowiednio dopasowanymi składnikami, jest w stanie rozwiązać wiele problemów. Nigdy nie należy jednak wprowadzać jej samodzielnie i zawsze musi być skonsultowana z endokrynologiem, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Poważniejsze problemy wymagają leczenia celowanego. Zdarza się, że przyjmowanie leków jest niezbędne już do końca życia. U niektórych pacjentów wskazana jest również operacja chirurgiczna mająca na celu całościowe lub częściowe usunięcie tarczycy.
Choroby związane z zaburzeniami hormonów to m.in.: zaburzenia pracy tarczycy, choroby przysadki mózgowej, guzy, choroby trzustki, cukrzyca, choroby gruczołów płciowych. Endokrynolog w mieście Olkusz po dogłębnej analizie wyników badań zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, które wesprze pracę odpowiedniego narządu i wyrówna produkcję hormonów.
Zaburzenia pracy tarczycy, z którymi najczęściej spotyka się endokrynolog, mogą dawać wiele różnych objawów.
Jeżeli chodzi o choroby przysadki mózgowej, to są one jednymi z najczęściej występujących obecnie u młodych osób. Poza niedoczynnością przysadki mózgowej, która objawia się bardzo bladą skórą, ogólnym osłabieniem organizmu, spadkiem masy ciała czy nieustającą sennością, nie należy wykluczać innych przypadłości. Wśród nich endokrynolog może zdiagnozować u pacjenta guzy przysadki, ale także gigantyzm, akromegalię czy hiperprolaktynemię. Rzadziej występującą przypadłością jest natomiast zespół pustego siodła.
Wśród poważnych i coraz częściej diagnozowanych przez endokrynologa dolegliwości znajdują się także choroby gruczołów płciowych. Jedną z nich jest zespół policystycznych jajników (PCOS), który dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Jest on często nazywany także androgenizmem jajnikowym i wynika ze zbyt dużych stężeń męskich hormonów płciowych w organizmie kobiety. Pacjentki, które cierpią na tę przypadłość, mają nieregularne cykle miesiączkowe, co wpływa na trudności z zajściem w ciąże. To jednak niejedyny problem. Może pojawić się u nich zespół metaboliczny, co oznacza, że są znacznie bardziej narażone na otyłość, która sama w sobie jest chorobą. Często przy zespole policystycznych jajników (PCOS) występuje także nadciśnienie tętnicze, łojotok skórny, łysienie czy ogólna zmiana sylwetki.
Choroby endokrynologiczne bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów. Trzeba mieć jednak świadomość, że nieleczone mają wpływ nie tylko na codzienny komfort człowieka i jego samopoczucie, ale mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet do zgonu.
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 20:00.
Zadzwoń już teraz!
W trosce o komfort naszych Pacjentów i jakość świadczonych usług
korzystamy z najnowocześniejszych metod diagnostycznych.
Badania pobieramy codziennie od godziny 7:30 do 14:00.