Przychodnia Olkusz, Jana Kantego 28 32 754 35 22Poniedziałek - Piątek w godz. 7:00 - 20:00

USG Olkusz

usg olkusz

USG Olkusz

PRACOWNIA USG umożliwia wykonanie badania, jakim jest ultrasonografia (USG). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Pozwala ona na określenie tego, jak wygląda przekrojowo badany przez lekarza obiekt. Metoda ta działa w oparciu o możliwości wykorzystania zjawiska, jakim jest rozchodzenie się i rozpraszanie fali ultradźwiękowej w różnych tkankach. Zapraszamy na USG w mieście Olkusz. Poniżej opcja dostępnych możliwości.

USG ortopedyczne Olkusz

– ortopedia (USG ortopedyczne Olkusz: USG stawów, USG mięśni, USG więzadeł, USG ścięgien, itp.).

USG ortopedyczne dotyczy narządu ruchu i badanych tkanek. Jego zadaniem jest pomoc w diagnozie nieprawidłowości występujących w zakresie układu mięśniowo-szkieletowego. Podczas tego badania specjalista jest w stanie ocenić stan stawów, mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz chrząstek. Na uzyskiwanym obrazie widoczne są także znajdujące się w pobliżu nich nerwy obwodowe. W jakim celu wykonuje się USG ortopedyczne? Przede wszystkim, aby wykryć stan zapalny czy wysięk. Na ich obecność może wskazywać np. obrzęk, który poza odczuciami bólowymi jest jednym z głównych wskazań do zastosowania tej metody diagnostycznej.

USG ginekologiczne Olkusz

– ginekologia (USG ginekologiczne Olkusz, USG położnicze, USG genetyczne Olkusz, itp.).

USG ginekologiczne można podzielić na dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest badanie ultrasonograficzne zewnętrzne, które zazwyczaj wykonuje się na każdej konsultacji kobiety w ciąży. Dzięki niemu można dostrzec, jak rozwija się płód i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Drugim typem jest natomiast USG dopochwowe (nazywane też transwaginalnym). Jest ono wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, kiedy lekarz podejrzewa dolegliwości u kobiety, które wiążą się np. z krwawieniem między miesiączkami. Dzięki jego przeprowadzeniu można wykryć wiele poważnych chorób jak np. torbiele, mięśniaki, endometriozę czy nieprawidłowości związane z budową narządów rodnych.

Specjalnym typem badania ultrasonograficznego jest USG genetyczne należące do pakietu profilaktyki prenatalnej. Pozwala ono na otrzymanie obrazu 3D, dzięki któremu lekarz może ocenić płód i czy jego organy wewnętrzne rozwijają się prawidłowo.

USG Olkusz w endokrynologii

– endokrynologia (USG tarczycy Olkusz) choroby wewnętrzne (USG jamy brzusznej, USG poszczególnych narządów ciała: USG nerek Olkusz, wątroby, itp.).

Choroby endokrynologiczne są coraz częściej diagnozowane u pacjentów w różnym wieku – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Żeby potwierdzić konkretną przypadłość lub jej zaprzeczyć wykonuje się m.in. USG endokrynologiczne. Najczęściej dotyczy ono samej tarczycy. Zdarza się jednak, że dolegliwości wskazują na problemy związane z nadnerczami, przysadką mózgową, trzustką, jajnikami lub jądrami. Może więc okazać się, że niezbędne będzie wykonanie USG ginekologicznego lub USG całej jamy brzusznej. Wówczas można określić rozmiar poszczególnych organów człowieka, ich kształt, położenie czy strukturę. Ewentualne nieprawidłowości zauważone na obrazie są podstawą do podjęcia odpowiedniego leczenia.

USG urologiczne Olkusz

– urologia (USG prostaty, USG nerek Olkusz, USG pęcherza moczowego, USG jąder,).

USG urologiczne dotyczy układu moczowego człowieka. W przypadku kobiet jest to diagnostyka nerek, pęcherza moczowego oraz moczowodów. U mężczyzn dodatkowo bada się także gruczoł krokowy. Nie trzeba obawiać się tej metody, ponieważ obraz uzyskuje się przez powłoki brzuszne. Trzeba natomiast dobrze przygotować się do badania, aby lekarz mógł cokolwiek zobaczyć na monitorze sprzętu. Specjaliści doradzają, aby na kilka dni przed USG urologicznym trzymać dietę lekkostrawną. Jest to ważne szczególnie w przypadku tych osób, które mają problem ze wzdęciami. Można także przyjąć leki, które wyeliminują gazy z jelit – są one dostępne bez recepty w każdej aptece. Warto na badanie udać się na czczo i godzinę przed jego planowanym wykonaniem wypić przynajmniej 1,5 litra wody oraz nie oddawać moczu – najlepiej, kiedy czuje się nacisk na pęcherz.

USG urologiczne pomaga zdiagnozować różnego rodzaju schorzenia nie tylko w zakresie układu moczowego, ale również męskiego układu płciowego. Wskazaniem do jego wykonania jest natomiast krwiomocz, powtarzające się często infekcje układu moczowego, ból nerek, odczucia bólowe podczas oddawania moczu, a nawet przewlekły ból w okolicy lędźwiowej.

USG kardiologiczne Olkusz

– kardiologia (USG żył, USG tętnic, USG doppler, USG serca, ECHO serca).

USG serca to jedno z najczęściej wykonywanych badań w profilaktyce kardiologicznej. Bardzo często nazywa się je także jako Echo serca czy echokardiografia. Dzięki niemu można zobrazować strukturę serca i wykryć nieprawidłowością związane zarówno z nim, jak i dużymi naczyniami krwionośnymi. Podczas tego badania specjalista wykonuje pomiary komór i przedsionków serca. Ocenia grubość ich ścian, a także kurczliwość.

USG Doppler to badanie żył, które pozwala stwierdzić czy są one drożne i jak wygląda przepływ krwi w ich poszczególnych odcinkach. Tego typu ultrasonografię wykonuje się zawsze wtedy, kiedy istnieje podejrzenie zakrzepicy, ale nie tylko. To podstawowa metoda wykorzystywana u pacjentów z ryzykiem wystąpienia miażdżycy czy diagnozowaniu tętniaków. Dzięki badaniu i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia na czas można zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Warto mieć świadomość, że w przypadku USG żył bardzo ważne jest przygotowanie pacjenta. Warto zachować kilkugodzinną wstrzemięźliwość od jedzenia, pić wyłącznie wodę niegazowaną, powstrzymać się od żucia gumy i nie palić papierosów.

Badanie USG pozwala w bardzo szybki, prosty, a zarazem tani sposób sprawdzić nie tylko prawidłowy rozwój i budowę narządów wewnętrznych, ale także sprawdzić skuteczność przeprowadzonego leczenia. To także doskonała metoda pozwalająca wykryć nowe schorzenia i podjąć bardzo szybką reakcję, czyli leczenie. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna, a przede wszystkim bezpieczna dla samego pacjenta, dlatego często USG jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce podejrzewanych schorzeń.

Umów się na konsultację

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 20:00.

Zadzwoń już teraz!

32 754 35 22

W trosce o komfort naszych Pacjentów i jakość świadczonych usług

korzystamy z najnowocześniejszych metod diagnostycznych.

Badania pobieramy codziennie od godziny 7:30 do 14:00.